برگزاری سومین همایش ملی انجمن ایرانی ژئومورفولوژی ۲۹ اردیبهشت ۱۳۹۴

انجمن ایرانی ژئومورفولوژی برگزار می نماید:

سومیین همایش ملی انجمن ایرانی ژئومورفولوژی ۲۹ اردیبهشت ۱۳۹۴ با موضوع:” ژئومورفولوژی و بحران آب”

Pooster final 93 Site 2

ارسال شده در دسته‌بندی نشده | پاسخ دهید:

انتخاب دکتر منوچهر فرج زاده اصل به عنوان پژوهشگر برتر کشور

دکتر منوچهر فرج زاده اصل عضو هیات علمی گروه جغرافیای دانشکده علوم انسانی دانشگاه تربیت مدرس و عضو قطب علمی مطالعات محیطی، در پانزدهمین جشنواره تجلیل از پژوهشگران و فناوران برتر کشور به عنوان پژوهشگر برتر انتخاب شد.

دکتر منوچهر فرج زاده بعد از اتمام تحصیلات متوسطه و اخذ دیپلم اقتصاد اجتماعی در سال ۱۳۶۲، در همان سال وارد دانشگاه تبریز گردید و در سال ۱۳۶۶ درجه کارشناسی خود را در رشته جغرافیای طبیعی اخذ و در همان سال وارد دوره کارشناسی ارشد در رشته مذکور همان دانشگاه شد و در سال ۱۳۶۹ موفق به اخذ درجه کارشناسی ارشد گردید.
وی با قبولی در آزمون دکترای دانشگاه تربیت مدرس در سال ۱۳۶۹ تحصیل خود را آغاز و در اوایل سال ۱۳۷۴ موفق به اخذ درجه دکترای خود گردید. وی از همان سال به عنوان عضو هیات علمی در همان دانشگاه مشغول به کار شد و تا کنون این همکاری ادامه یافته است.
کاربرد سیستم اطلاعات جغرافیایی در مطالعات هیدرولوژی، اصول و روشهای کاهش و سازگاری با تغییرات آب و هوایی، مدیریت مخاطرات آب و هوایی، آب و هواشناسی پزشکی، مخاطرات اقلیمی ایران، مبانی هواشناسی ماهواره ای، مبانی سیستم های اطلاعات جغرافیایی، تکنیک های اقلیم شناسی،کاربرد سیستم اطلاعات جغرافیایی در برنامه ریزی توریسم، خشکسالی، از مفهوم تا راهکار از جمله کتاب های تالیفی دکتر فرجی زاده می باشد.

ادامه‌ی خواندن

ارسال شده در دسته‌بندی نشده | پاسخ دهید:

پیشنهاد درج دو رباعی خیام توسط دکتر علوی پناه و تصویب ان توسط پانل بین دولتی خاک

جناب آقای دکتر علوی پناه استاد ارجمند و عضو قطب علمی مطالعات محیطی، بعنوان عضو منتخب پانل فنی بین المللی بین دولتی خاک (ITPS-FAO-UN) و عضو هفت نفره منتخب  هماهنگ کننده گزارش جهانی خاک جهان  (NENA_WSR) با پیشنهاد درج دو رباعی خیام مربوط به خاک و تصویب در رکن دوم  Pillar 2  درخشش نام و اندیشه ایرانی را در سطح بین المللی مسجل نمودند.

ادامه‌ی خواندن

ارسال شده در دسته‌بندی نشده | پاسخ دهید:

آب غارت می شود

این بخشی از یک مصاحبه مفصل درباره بحران آب است. با ایشان درباره مدیریت بحران آب صحبت کردیم درحالی که ایشان بیشتر معتقد بود این بحران مدیریت آب است نه مدیریت بحران آب. بعد در حین صحبت ها که از تاریخچه آغاز استفاده بی رویه از منابع آب شروع شد و همه تاریخ کشاورزی را دربر گرفت، به حفر بی رویه چاه و مسائل دیگر هم رسیدیم و معلوم بود که می رسیم به مشکلات به وجود آمده برای دریاچه ارومیه، جایی که استاد کردوانی(عضو قطب علمی مطالعات محیطی) به شدت متقد است که باید بگذاریم خشک شود و از نمکش استفاده کنیم و دریاچه را به یک پارک طبیعی زیبا تبدیل کنیم. من سعی کردم خودم و سوالاتم را از مصاحبه حذف کنم و دکتر کردوانی آنقدر حرف دارد و آنقدر مسلط هست که بی‌پرسش همه موارد مربوط به این موضوع راعنوان کند. در متن پیاده شده مصاحبه هم سوالات را حذف کردم تا آنچه می‌خوانید فقط صحبت های او باشد.

آغاز حفاری چاه‌ها از دهه چهل

از دهه ۴۰ حفر چاه‌های عمیق و نیمه عمیق در روستاها رواج پیدا کرد. اصلاحات ارضی هم منجر به ملی شدن آب، جنگل و مرتع شد. قبل از این اتفاق هر کسی آزاد بود که هر میزان چاه حفر کند و از آب رودخانه‌ها استفاده کند. تا قبل از این در روستاها از قنات استفاده می‌‌کردند. مردم به این نتیجه رسیدند که با حفر چاه با سرعت بیشتری به آب می‌رسند تا قنات. مثل این روزها که تهران آلبوم ماشین‌های دنیاست، آن زمان هم شرکت‌ها مردم را به حفر چاه تشویق می‌کردند.

از سال ۱۳۴۰ تا ۱۳۵۵، پنجاه هزار حلقه چاه حفر شد و از سال ۵۵ تا سال ۶۰ این میزان دو برابر شد و از اینجا غارت آب شروع شد.

پس تعداد چاه‌ها طی ۵ سال به دو دلیل عمده دو برابر شد. یکی اینکه اواخر سلطنت پهلوی مردم پولدار شدند و شروع به حفر چاه کردند اما انقلاب که شد باید از وزارت نیرو اجازه می‌گرفتند یک عده چاه‌های غیرمجاز حفر کردند.دوم برداشت غیرمجاز بود یعنی اینکه از لوله‌های با اینچ بیشتر استفاده کردند.

در حال حاضر در اطراف دریاچه ارومیه ۵۳هزار چاه (۴۹ هزار غیرمجاز) وجود دارد که باعث شده دریاچه بیمار شود. آنقدر این چاه‌ها زیاد شده که آب دریاچه کم شده و راه‌حل آن این است که این دریاچه باید خشک شود که در مورد آن توضیح می دهم.

ادامه‌ی خواندن

ارسال شده در دسته‌بندی نشده | ۲ پاسخ

بررسی “ژئومورفولوژی ساحلی” از دریچه کتاب

Yamani News Coastal Geomorphology (1)

ارسال شده در دسته‌بندی نشده | پاسخ دهید:

گفتگوی مشروح پایگاه اطلاع رسانی بنیاد ملی نخبگان با دکتر سیدکاظم علوی پناه

بارقه های‎امید‎را‎در‎تار‎و‎پود‎بنیاد‎ملی‎نخبگان‎میبینم 

سید کاظم علوی پناه؛ استاد دانشگاه تهران، دارای مدرک دکتری سنجش از دور و GIS از دانشگاه گنت ) Gent ( بلژیک و از جمله
برگزیدگان جایزه علامه طباطبایی ویژه اساتید و محققان برجسته کشور است که افتخارات بی شماری را در طول عمر پر ثمرش برای
میهن مان به ارمغان آورده است، فرصتی دست داد تا پای صحبت این استاد گرانقدر که شاگردان بسیاری تربیت کرده بنشینیم و در گپ و
گفتی خودمانی بسیار بیاموزیم…

alavi

ادامه‌ی خواندن

ارسال شده در دسته‌بندی نشده | پاسخ دهید:

دعوت به همکار از اعضاء محترم قطب

اعضای محترم قطب با سلام و احترام از آنجا که لازم است سایت قطب علمی به روز نگه داشته شود لطفا هر گونه اخبار و اطلاعاتی را که مرتبط با اعضای قطب یا فعالیتها و پژوهش های مرتبط با محیط طبیعی است ارسال فرمایید تا در سایت قطب قرار گیرد. آدرس سایت قطب نیز در سایت دانشکده جغرافیای(geography.ut.ac.ir) است.

  با احترام مجدد مجتبی یمانی

مدیر قطب علمی مطالعات محیطی

ارسال شده در دسته‌بندی نشده | پاسخ دهید:

با پرتالیف‌ترین دانشمندان ایرانی حوزه علوم انسانی

یمانی: به‌روز شدن تالیفات جغرافیایی به گذشت زمان نیاز دارد…

منبع خبرگزاری کتاب ایران http://www.ibna.ir/vdca6on6o49n0i1.k5k4.html

23 شهریور ۱۳۹۲ ساعت ۹:۵۶

مجتبی یمانی، عضو هیات علمی گروه جغرافیای دانشگاه تهران (و مدیر قطب علمی مطالعات محیطی) یکی از ۲۰ دانشمند ایرانی پر تالیف علوم انسانی به تشخیص پایگاه استنادی علوم جهان اسلام است. وی معتقد است تالیف در حوزه جغرافیا در سال‌های اخیر با گسترش گرایش‌های این حوزه افزایش یافته اما برای بهتر و به‌روز شدن کتاب‌ها نیازمند گذشت زمان است

ادامه‌ی خواندن

ارسال شده در دسته‌بندی نشده | پاسخ دهید:

با شایستگان تقدیر بیست‌وهفتمین دوره جایزه کتاب فصل

در زیر مصاحبه جناب آقای دکتر یمانی مدیر قطب علمی مطالعات محیطی با خبرگزاری کتاب ایران آمده است:۲۶ خرداد ۱۳۹۳ ساعت ۹:۴۳

مجتبی یمانی که برای ترجمه کتاب «ژئوفورمولوژی ساحلی» نوشته «اریک برن» شایسته‌تقدیر بیست‌وهفتمین دوره جایزه کتاب فصل شد، گفت: تا دهه گذشته در دانشگاه‌ها به کار ترجمه امتیاز چندانی تعلق نمی‌گرفت و این مساله موجب شده بود که تبادل اطلاعات علمی در سطح بین‌المللی ضعیف شود.

یمانی با اشاره به ویژگی‌های کتاب «ژئوفورمولوژی ساحلی» در گفت‌وگو با خبرنگار خبرگزاری کتاب ایران(ایبنا) عنوان کرد: به نظر من نوآوری موضوع کتاب در ایران مساله مهمی است و «ژئومورفولوژی ساحلی» نخستین کتاب در حوزه جغرافیاست که به صورت جامع نوشته شده است. نویسنده کتاب نیز در مقدمه اشاره کرده که محتویات این کتاب حاصل تجربیات وی طی ۳۰ سال پژوهش و مطالعه در زمینه مناطق ساحلی است.

منبع:http://www.ibna.ir/vdcexz8wfjh87ei.b9bj.html

ادامه‌ی خواندن

ارسال شده در دسته‌بندی نشده | پاسخ دهید:

مراسم تجلیل از استادان، محققان، هنرمندان برجسته و نخبه کشور

تجلیل رییس جمهوری از برندگان جایزه علامه طباطبایی و شهید آوینی

رییس‌جمهوری از ۲۸ استاد، محقق، هنرمند برجسته و نخبه کشور تجلیل کرد.

سیدکاظم علوی پناه (رشته سنجش از دور و عضو قطب علمی مطالعات محیطی)، محمدعلی آذر شب (رشته فرهنگ عربی و علوم قرآنی)، سیدحسین صفایی (رشته حقوق)، پرویز جوبه‌دار (رشته برق)، وحید اصفهانیان (رشته مکانیک)، محمد دورعلی (رشته مهندسی مکانیک)، عبدالرضا سیمچی (رشته مهندسی مواد)، محمود فتوحی فیروزآباد (رشته برق)، حسین ملک افضلی (رشته بهداشت)، مینو محرز (رشته بیماری‌های عفونی)، علیرضا مصداقی‌نیا (رشته مهندسی بهداشت محیط)، فریدون دواچی (رشته روما تولوژی)، شاهین آخوندزاده (رشته داروسازی)، علی‌اصغر انصافی (رشته شیمی تجزیه)، حسین بهاروند (رشته زیست شناسی تکوینی)، سعید اعظم (رشته ریاضی)، حبیب تجلی (رشته فیزیکی)، اعظم ایرجی‌زاد (رشته علوم و فناوری نانو) و بهمن یزدی صمدی (رشته ژنتیک و اصلاح نباتات) تقدیر شد.

Untitled

ارسال شده در دسته‌بندی نشده | پاسخ دهید: