ژئومورفولوژی شهری

جغرافیای طبیعی شهرها و نواحی شهری مورفولوژی شهری را به گونه ای تحت تأثیر اوضاع طبیعی خود قرار می دهد. در گذشته اگر سیل بنایی را ویران می کرد جبران ویرانگری به دلیل سادگی بنا کار بسیار مشکلی به نظر نمی رسید. در صورتی که امروز ، تجهیزات عمرانی به طور پیچیده ای توسعه یافته اند و جبران خسارت های مالی و جانی کار چندان دشواری نیست. لذا اهمیت و ضرورت شناخت ویژگی های محیط طبیعی جهت تمیز و تشخیص نقاط مناسب از مناطق نا مساعد، برای ایجاد بنا ها و ساختمان ها معلوم می شود .
در جغرافیای شهری، بررسی مورفولوژی شهری از سه ناحیه جغرافیایی تأثیر پذیرفته است که عبارتند از: سنت مورفولوژیک آلمان، بریتانیا و آمریکای شمالی. در دیگر کشورها کمتر مورد توجه جغرافیدانان بوده است. در سال ۱۸۹۹ در اروپای مرکزی – آلمان، مطالعات اشلوتر، جز اولین مطالعات علمی درباره مورفولوژی شهری محسوب می شود. این محقق در بررسی های خود بر ” مورفولوژی چشم انداز” تأکید می کرد.در نیمه اول قرن بیستم در مکتب انگلستان، دو مکتب مطرح می شود: مکتب وارداتی مورفولوژی که به طور مستقیم از مکتب مورفولوژیک آلمان تأثیر می پذیرد و مکتب بومی انگلستان. در ایالات متحده، مکتب مورفولوژی شهری تأثیر پذیری خاصی از جغرافیای فرهنگی داشته و تحلیل پایگاه اجتماعی – اقتصادی شهر از طریق مدل های اکولوژیک کاربری زمین صورت گرفته است. امروزه مورفولوژی شهر بر چند موضوع اساسی تأکید دارد:
۱- تحلیل طرح شهری در مورفولوژی شهرها، ۲- برخورد دوره ای، ۳- عوامل مؤثر در تغییرات مورفولوژیک شهر
۲- علاوه بر این سه عامل شرایط اقلیمی، توپوگرافیک و ارزش های ایدئولوژیک سهم زیادی در ساخت های مورفولوژی شهر دارند.

هدف ژئومورفولوژی شهری درک متقابل آثار فرایندهای شهری و ژئومورفولوژی و در نهایت خدمت به مردم و رفاه حال آنها می باشد. ارکان و شالوده ژئومورفولوژی شهری در این است که به مکان شناسی ، تشخیص فرایندها و پیش بینی ، نیازهای شهری و گسترش توجه دارد(مقیمی،۱۳۸۵).
منبع :http://umic.ir

این نوشته در دسته‌بندی نشده ارسال شده است. افزودن پیوند یکتا به علاقه‌مندی‌ها.

پاسخ دهید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

شما می‌توانید از این دستورات HTML استفاده کنید: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <strike> <strong>