درباره ما

رشته جغرافیای دانشگاه تهران نسبت به سایر دانشگاه های کشور از قدیمی‌ترین و با سابقه‌ترین آنها است. سابقه آن به سالهای ۱۳۱۳ و دارالمعلمین عالی یعنی هسته اولیه دانشگاه تهران می‌رسد. از زمان تاسیس تا کنون این گروه در زمینه مطالعات جغرافیای طبیعی و ناحیه‌ای گامهای موثری برداشته است. اگر به گذشته مطالعات جغرافیایی ایران نگاهی گذرا بیفکنیم مشاهده می نماییم که بخش عمده و قریب به اتفاق این مطالعات توسط محققین و صاحبنظران جغرافیای دانشگاه تهران و دانش آموختگان آن انجام پذیرفته است. طرح های پژوهشی بزرگی که در شناخت مناطق جغرافیایی کشور، نظیر نواحی کوهستانی ایران، نواحی مرکزی و بیابانی ایران، بویژه بیابان لوت که در دهه ۳۵ تا ۴۵ با همکاریهای بین المللی و عمدتا با حمایت سازمان ملل متحد و یونسکو انجام پذیرفته است توسط این گروه علمی به انجام رسیده است. گزارش های علمی متعددی که در آرشیو مدارک و کتابخانه دانشکده جغرافیا موجود است و نیز پروژه هایی که در این دوره تهیه و ارائه شده است به وضوح گویای این سابقه دیرینه است. قابل ذکر است که هستة اولیه سایر گروههای جغرافیایی کشور عمدتا توسط فارغ‌التحصیلان این گروه علمی تامین گردیده. در حال حاضر نیز بخشی از تربیت متخصصین رشته‌های مختلف‌ جغرافیا برای سایردانشگاههای کشور بردوش این‌گروه علمی‌است.

طی بیش از ۷۰ دهه و همگام با سایر کشور های جهان این رشته در ایران تخصصی تر شده و زمینه های علمی گسترده تری را پوشش داده است. به طوری که هم اکنون در راستای نیاز های علمی تخصصصی و نیز نیاز های  اقتصادی و اجتماعی کشور  بیش از ۱۶ رشته مستقل در مقطع کار شناسی و رشته ها و گرایش ها متعددی نیز در مقاطع تحصیلات تکمیلی دارد. دانشکده جغرافیای دانشگاه تهران به عنوان اولین دانشکده جغرافیا در ایران در سال ۱۳۸۰ و همگام با توسعه رشته ها و و زمینه های علمی این رشته فعالیت خود را آغاز نموده است و طی این مدت توانسته است فضاهای آموزشی، آزمایشگاهی و کتابخانه ای خود را توسعه داده و با جذب متخصصین مجرب گام های اساسی در راه اعتلای اهداف آموزشی و پژوهشی دانشگاه تهران بردارد. به طوری که هم اکنون بزرگ ترین مجموعه دانشگاهی این رشته در سطح ایران است. همچنین توانسته است طی این مدت در اکثر زمینه ها، ردیف‌های اول جداول پژوهشی دانشگاه تهران را به خود اختصاص دهد و به عبارتی، دانشکده جغرافیا جایگاه تحقیقاتی مناسبی را در دانشگاه تهران دارد.

در این میان و به دنبال تخصصی تر شدن زمینه های پژوهشی و همچنین با داشتن شرایط علمی لازم و از طرفی مسئله روز جهان که همان تغییرات محیطی است، این گروه علمی مصمم است که قطب علمی مطالعات محیط طبیعی ایران را تشکیل دهد . سپس  زمینه های علمی را در این راستا تقویت نموده و همچنین فضای آموزشی و پژوهشی خود را توسعه داده و امکانات، تجهیزات و فضای مناسب برای محققین  به منظور  دست یابی به  علل و پیامد های تغییرات محیطی را فراهم آورد. سپس تاثیرات و کاربرد آن را در  مدیریت منابع طبیعی و برنامه ریزی ها که  به نظر می رسد در شرایط کنونی یکی از  زمینه های تحقیقاتی ضروری در کشور می باشد فراهم آورد. همچنین با توجه به سوابق همکاری های بین المللی در نظر است، ارتباطات بین المللی و دانشگاهی را در دورة پیش بینی شده توسعه داده و خود را با مطالعات نوین جهانی همگام سازد. علاوه بر این بتواند مطالعات و پژوهش های بنیادی و کاربردی را به ویژه در راستای مخاطرات طبیعی که یکی از اولویت های نخست  دستگاههای اجرایی مرتبط با موضوع و وزارت کشوربه شمار می رود سوق دهد.

تاریخچه قطب علمی مطالعات محیط طبیعی:

قطب علمی مطالعات محیط طبیعی ابتدا در سال ۱۳۸۵ در قالب قطب آمایش سرزمین ایران از سوی شورای قطب های علمی وزارت علوم، تحقیقات و فناوری به تصویب رسیده و در سال ۱۳۸۶ مجوز لازم را برای فعالیت خود اخذ نموده است. این قطب سرانجام در سال ۱۳۸۹  طی بازنگری انجام شده از سوی شورای قطب های علمی وزارت علوم تحت عنوان قطب علمی مطالعات محیط طبیعی و با توجه به تخصص های موجود فعالیت رسمی خود را شروع کرده است. شورای این قطب بطور هماهنگ و در راستای اهداف و برنامه مصوب قطب های علمی کشور فعالیت می کند. اهم این فعالیت ها اعم از علمی- پژوهشی و آموزشی طی دو سال اخیر  با جدیت تمام و در راستای اهداف قطب های علمی دنبال شده است. همانگونه که در گزارش ذکر شده است، موضوع مطالعات محیط طبیعی در چارچوب سند توسعه ملی کشور در سالهای اخیر مورد توجه سازمان مدیریت و برنامه ریزی کشور و نیز در دستور کار بسیاری از ارگانهای اجرایی کشور قرار داشته است. به همین منظور تشکیل این قطب علمی و با هدف کلی حمایت و مشارکت در تدوین دستور العمل ها و برنامه های ملی و از طرفی سوق دادن بخشی از اهداف آموزش و پژوهش رشته های جغرافیا را در دانشگاههای کشور بوده است. به طوریکه در یکسال گذشته اعضای این قطب در راه اندازی رشته های مرتبط از جمله رشته های مخاطرات محیطی،  برنامه ریزی و آمایش سرزمین، و ژئو هیدرولوژی در مقطع کارشناسی ارشد را در دستور کار خود قرار داده و هم اکنون این رشته ها در حال اجرا است.

پاسخ دهید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

شما می‌توانید از این دستورات HTML استفاده کنید: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <strike> <strong>